Mõniste Muuseum
Aadress: Mõniste muuseum, Kuutsi küla, Mõniste vald, Võru maakond, 66018
Telefon: 789 0622 
E-post: info@monistemuuseum.ee 
Kodulehekülg: http://www.monistemuuseum.ee 

 
Mõniste Muuseum on omapärane 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse maaelu tutvustav vabaõhumuuseum, mille kompleksi kuulub kümme mitmesugust hoonet ja rajatist. Eksponeeritakse ajaloolisi hooneid, huvitavat etnograafilist ainestikku. Muuseum pakub terviklikku ülevaadet paikkonna kujunemisest ja arengust.
Toimuvad teemapäevad - leivapäev, lambapäev, linapäev jms 
  

Mõniste Muuseum Mõniste Muuseum Mõniste Muuseum
   
Mõniste Muuseum Mõniste Muuseum Mõniste Muuseum

  

Metsavenna talu
Aadress: Vastse-Roosa küla, 66013, Mõniste vald, Võru maakond
E- post: info@metsavennatalu.ee 
Telefon Meelis Mõttus: 503 0850
Kodulehekülg : http://www.metsavennatalu.ee

  
Poolteist kilomeetrit enne Eesti-Läti piiriületuspunkti asub pisikene Vastse-Roosa küla. Sealsete põldude ja metsade keskel elab vaid 30 kohalikku inimest, aga viimasel paaril aastal on seda Eestimaa ääreala külastanud mitu tuhat huvilist Eestist, Lätist, Soomest, Venemaalt, USAst, Kanadast, Saksamaalt, Inglismaalt ja isegi Indiast. Magnetiks on saanud 1999. aastal rajatud Metsavenna talu, mis pakub enneolematut ekstreemturismi - võimalust ööbida maa-aluses metsavenna punkris ja aduda osakest Eesti sõltumatuse eest seisnud meeste igapäevaohtudest.

  

Metsavenna talu Metsavenna talu Metsavenna talu
 

Alaveski loomapark
Aadress:  Saru küla, 66009, Mõniste vald, Võru maakond
Telefon Rein Kõiv: 504 6926, Ele Kõiv 5661 0355
E-post: alaveski@hot.ee

  
Alaveski loomapark pakub võimalust vaadelda karu, faasaneid, ilveseid, metssigu, kabehirvi ja teisi loomi võimalikult looduslähedastes tingimustes. Loomapargi fauna on mitmekesine ja täieneb uute liikidega.

 

Alaveski loomapark Alaveski loomapark Alaveski loomapark
  
Alaveski loomapark Alaveski loomapark Alaveski loomapark

Mälestuskomleks Eesti Kodu
Aadress: Mäekõnnu, Hüti küla, Mõniste vald, Võrumaa

14. juunil 2006. aastal avati Võrumaal Mõniste vallas Hüti külas kunagise Mäekonnu talu asukohal mälestuskompleks Eesti Kodu. See on pühendatud kõikidele kodudele, mis said kannatada sõjakeerises, ja inimestele, kes küüditamistega oma kodudest välja aeti, eemale perekonnast ja kodumaast.Mälestusmärk kujutab endast kivist seina, milles on aken, selle ees kõrgele ulatuv korsten ja ahi. Nii sümboliseerib see ahervaret, milleks muutusid paljud kodud pärast Teist maailmasõda ja suurküüditamisi. Eesti Kodu peaks panema meid mõtlema, et kodu vajab kaitset ja samas andma ka lootust tulevikule, kodu kestvusele.Mälestuskompleksi idee autor ja Murtud Rukkilille Ühingu esimees Enno Uibo on öelnud, et eestlane on ikka unistanud oma kodust ja rukkipõllust. Läbi aegade on võõrsilt tulnud vägivallatsejad üritanud seda unistust põrmustada meie kodusid põletades, rüüstates ja lammutades. Ikka ja jälle on eestlased kõike trotsides oma kodu taastanud või uuesti ehitanud.Kodu on inimese pühapaik ning seda ei saa hävitada ei võõrvõimud ega pommirahe. Mõniste mälestuskompleks täienes 2007. aastal, kui sinna lisandus puuskulptuur "Peremehe tagasitulek". Vanast hiietammest tehtud peremees sümboliseerib peremehe tagasitulekut Siberist. Kuju on pühendatud inimestele, kes tulid pärast pikki võõramaal oldud aastaid kodumaale tagasi. "Kaugelt, läbi vaevade aja, jõudis peremees koju," seisab kuju mälestustahvlil. Skulptuuri autor on kunstnik Robert Ollo, kes tegi samast hiietammest ka kuju elavate ja lahkunud naiste mälestuseks. Kuju naisele seisab Pärnumaal Kamali külas.

Mälestuskomleks Eesti Kodu Mälestuskomleks Eesti Kodu Mälestuskomleks Eesti Kodu

  

Mõniste Vallavalitsus

Võru maakond, Mõniste vald, Mõniste küla, Tedre, 66002

Tel. 789 1231;

E-mail: vald@moniste.ee

© 2004 Mõniste Vallavalitsus

created by New Media Guru